Politika

Slovo politika znamená kolektívne rozhodovanie zamerané na dosiahnutie záväzných cieľov v krajine. Má za úlohu udržiavať vzťahy medzi jednotlivými štátmi. Prostriedkom politiky je politická moc. V demokratickej spoločnosti vstupujú do politiky politické subjekty, ako sú napríklad politické strany.voľby.png
Voľby do Národnej rady Slovenskej rady sú voľby poslancov. Voľby sú všeobecné a priame, rovné a tajné. Konajú sa raz za štyri roky a volia ich obyvatelia Slovenska. Každý občan má právo ísť voliť vo svojom regióne. Príde do volebnej miestnosti, predloží platný  občiansky preukaz, na základe toho dostane volebné lístky a ide voliť. Vyberie požadovaný počet lístkov, vloží do obálky a zalepenú obálku vloží do volebnej urny. Hlasovanie nesmie nikto vidieť.
V roku 2020 v parlamentných voľbách sa zúčastnia tieto politické strany:
SMER-SD, MOST-HÍD, Slovenská národná strana, Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, Sloboda a Solidarita, Slovenská ľudová strana Andrej Hlinku, Dobrá voľba, Sme Rodina, Za Ľudí, Hlas pravice, Demokratická strana, Slovenské Hnutie Obrody, Máme toho dosť!, Starostovia a nezávislí kandidáti, OĽANO, Kresťanskodemokratické hnutie, Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU, 99% – občiansky hlas, Slovenská liga, VLASŤ, Socialisti.sk, HLAS ĽUDU, Práca slovenského národa, SOLIDARITA a Maďarská komunitná spolupatričnosť.hlasovanie.png
Termín parlamentných volieb je stanovený na 29. februára 2020. Medzi najväčšími kandidátmi zatiaľ podľa prieskumov spadá týchto 5 strán, a to SMER -SD, OĽANO, ĽSNS,PS/SPOLU a ZA ĽUDÍ. Do prvej desiatky patrí určite zatiaľ SME RODINA, SAS, KDH, SNS a MOST-HÍD.
Hlasovať môže každý občan. Lístok sa bude považovať za platný aj vtedy, ak bude zašpinený či natrhnutý.
Čo keby sme neboli leniví a navštívili volebné miestnosti aj 29. februára 2020 a zahlasovali za toho nášho obľúbeného kandidáta?