Vynikajúce hliníkové disky Alutec

Hliníkové disky Alutec patria k najčastejším dizajnovým doplnkom, ktorý plní požiadavky vodičov, prevažne letných pneumatík, na vylepšenie estetického výzoru ich vozidiel. Aké sú základné parametre pre správny výber liatych diskov? Základným parametrom je priemer alu disku. Bez priemeru by nebolo možné disk správne identifikovať. Jeho veľkosť sa udáva v palcoch. Jeden palec znamená dva a pol centimetra. Štandardné rozmery alu diskov sa pohybujú v rozmedzí trinásť až dvadsaťdva palcov.

 

hliníkové disky

 

Väčšinou platí, že čím väčší disk je, tým je vyššia práve jeho cena. Priemer alu disku a pneumatiky sú zhodné. Nezriedka teda začíname výber svojho alu disku práve identifikáciou pneumatiky, ktorá je originálne osadená z prvovýroby, alebo povolenou alternatívou zapísanou vo veľkom technickom preukaze vozidla. Ďalším dôležitým parametrom pre alu disky je šírka. Pri nesprávnom výbere by podobne ako v predošlom prípade disk nebol vhodný pre daný automobil. Udáva sa znovu v palcoch, a platí preto jeden palec rovná sa dva a pol centimetra. Šírku disku nájdeme väčšinou pod prvým číslom v označení disku.

 

alu-disky-656x300

Možno zbytočným parametrom je počet šróbov či matíc alu disku. Avšak je pre upevnenie disku na automobil potrebný. Pred kúpou alu disku si teda nezabudnite skontrolovať, za pomoci koľkých šróbov alebo matíc sa budú disky na vaše auto inštalovať. Nezabudnite odmerat priemer rozteče alu disku. Je to pomyselná kružnica so stredom v osi alu disku, ktorá vznikne spojením stredov úchytových dier. Toto je udávané v milimetroch. Rozteč alebo PCD je hodnota, ktorá označuje počet dier na roztečnej kružnici. Udáva sa ako súčin počtu dier pre zachytenie šróbov a priemeru roztečnej kružnice. Veľkosť stredového otvoru sa väčšinou mení podľa výrobcu. V prípade rôznych priemerov alu disku a plochy pre jeho montáž sa využívajú stredové krúžky, ktoré si s problémom poradia a vycentrujú koleso. Ak by ste ich nepoužili, cítili by ste pri jazde vibrácie. Výhodami alu diskov je ich atraktívny dizajn, nízka hmotnosť, veľmi dobrý odvod tepla a odolná konštrukcia. Ich nevýhodami patrí vyššia cena a náročnejšia údržba. Pri kúpe vyberajte s chladnou hlavou a nechajte si poradiť od odborníkov.