Vytvorte si nádherné zábradlie


Zábradlie je dizajn, ktorý poskytuje pohodlie a bezpečnosť pri pohybe po schodoch, balkónoch alebo terasách. Zábradlie na schodoch musí plniť aj bezpečnostné požiadavky.Spolu s tým môžu slúžiť ako štýlová dekorácia vzhľadu schodov.
Pred začatím prác na výrobe a montáži stavebných obálok vlastnými rukami je dôležité vykonať presné výpočty množstva materiálu a pripraviť potrebné nástroje.
Použité nástroje musia zodpovedať zvolenému materiálu. Budete potrebovať vŕtačky a vŕtačky do dreva, skrutkovač a skladačku, pílu a stredne veľké kladivo, sekáč, olovenú a valcovú hladinu.
Výber dreva
Ak sa smrekové drevo má používať na výrobu zábradlia, stojí za to kúpiť také, ktoré bolo podrobené tepelnému spracovaniu. Doma by sa mal dôkladne vysušiť, ale neumiestňujte surové dosky do blízkosti vykurovacích zariadení.
Dizajn schodov a zábradlí z rôznych druhov dreva.
Inštalačné požiadavky
Bez ohľadu na tvar dreveného zábradlia by sa pri montáži a montáži vlastnými rukami mali brať do úvahy bezpečnostné normy.

schody z dreva 2

Drevené oplotenie možnosti
V závislosti od všeobecného štýlu schodov alebo terasy, ako aj od interiéru domu môžu mať prvky zábradlia iný vzhľad. Pred výrobou zábradlia vlastnými rukami by ste mali vypočítať požadovaný počet drevených prvkov (vodorovných, zvislých, oporných, ozdobných). Pri zvislom plnení by medzera medzi stĺpikmi nemala prekročiť 15 cm .. Vzdialenosť medzi nosnými tyčami môže byť rozdielna, ak to neovplyvní stabilitu celého plotu.
Etapy inštalácie drevených škatúľ
Pred vytvorením zábradlia vlastnými rukami by sa označenie malo vykonať podľa predtým pripraveného plánu. Montáž by sa mala začať inštaláciou extrémnych podperných podstavcov (stĺpov). Zábradlie by malo byť umiestnené vo výške asi 90 cm. Tento parameter je najvhodnejší pre pohyb po schodoch nahor. Medzera medzi podperami by nemala byť väčšia ako 120 cm, táto vzdialenosť závisí od typu uzatváracej štruktúry a hmotnosti jej základných prvkov.
Podstavce pre domácich majstrov môžete nainštalovať nasledujúcimi spôsobmi
Na spodku stojanu je vyrezaná drážka so šikmým uhlom pre veľkú skrutku. Táto voľba sa nazýva „hora tetrova hlucháňa“. Druhý spôsob nezahŕňa rezanie drážky, postačuje na to obdĺžnikový výrez. Problém je však v tom, že sa musí vykonať pomocou segmentovej umývačky a špeciálneho kľúča. Druhá možnosť montáže nie je vždy k dispozícii pri výrobe ručných zábradlí kvôli neprístupnosti potrebných nástrojov. Môžete tiež použiť spôsob upevnenia kotviacich skrutiek (táto možnosť je vhodná pri montáži zábradlia na drevenú terasu). Podperné stĺpiky môžu byť voliteľne vybavené konzolami na zlepšenie montáže. Na podstavcoch je pripevnená šnúra, pozdĺž ktorej je položené zábradlie. Potom musíte označiť miesto inštalácie stĺpikov a odmerať určité intervaly. Na stĺpiku sú stredové osi nakreslené ceruzkou. Ďalej sú k základni pripevnené drevené stĺpiky (pre schody sú to schody alebo bowstring). Potom sa horné časti stĺpikov odrežú. Uhol strihu závisí od uhla sklonu rebríka. Spodné konce musia byť pri montáži na schody namontované striktne vodorovne. Najjednoduchší spôsob, ako opraviť stĺpiky, sú nechty. Hlavnou nevýhodou je, že po určitej dobe sa celá inštalovaná konštrukcia môže začať trhať a kývať, takže tento spôsob upevnenia nemožno označiť ako spoľahlivý. Prvky a časti, ktoré sú namontované na samorezných skrutkách a sú dodatočne ošetrené lepidlom, sú stabilnejšie a spoľahlivejšie. Ďalším spôsobom, ako bezpečne pripevniť zábradlie: namontujte kolíky na konce stĺpikov a urobte pre ne otvory v zábradlích a schodoch (alebo bowstringoch). Potom by sa mali navzájom starostlivo pripevniť, okrem toho sa na pevnosť môžu použiť lepiace a samorezné skrutky.

schody z dreva

V čase inštalácie dreveného plotu na terasu by sa mala podlahová krytina úplne namontovať, pretože nosné stĺpiky sú pripevnené priamo k podlahe. Na tento účel sú potrebné kotevné skrutky so závitovou tyčou a vŕtačkou.
Po zostavení zábradlia vlastnými rukami je potrebné vyleštiť všetky nepravidelnosti, vyplniť medzery a viditeľné časti kovových prvkov zostavy (samorezné skrutky), odstrániť prach a piliny. Pred natieraním pripravte: utrite navlhčenou textíliou a nechajte uschnúť. Vybratá farba môže zdôrazniť textúru stromu a zvýšiť jas. Priehľadné nátery sú vhodné pre svetlé odtiene dreva. Farba horského popola sa úspešne kombinuje s načervenalými odtieňmi. Tmavé farby sú ideálne pre dub. Na povrchovú úpravu môžete použiť aj parketový alebo jachtový lak.
Upevnenie stĺpikov k základni dreveného schodiska.
Vlastnosti výroby dreveného zábradlia
V prípade, že dĺžka schodov nepresahuje 1,5 metra, môžete na zábradlie použiť iba jednu dosku vlastnými rukami. Na zostavenie dlhších zábradlí by mala byť zložená štruktúra z jednotlivých úlomkov. Veľkosť prierezu zábradlia by mala byť rovnaká ako prierez predradníka, ale nie menšia ako 60 mm.  Tvar môže byť ľubovoľný, ale horná časť musí byť zaoblená. Brúsenie sa najlepšie vykonáva na sústruhu. Hroty na upevnenie, ak sú k dispozícii, sa vyrábajú súčasne so spracovaním lúča. Všetky prvky zábradlia musia byť starostlivo obrúsené a zbavené drsnosti a nerovností.